Vltava ve dvou etapách – ze Solenice do Skalice na Slapech a druhý den z Třebenic do Skochovic (Vrané nad Vltavou), celkem 66 kilometrů v náročných podmínkách. Taková byla WATER TOUR 2022 Slavia pojišťovna Sport teamu, která se konala o víkendu 20. – 21. 8.

„Myslím, že všichni budeme na tento ročník vzpomínat jako na zatím bezkonkurenčně nejmokřejší ze všech,“ konstatoval v cíli s úsměvem šéf Slavia pojišťovna Sport teamu, podnikatel, sportovec a dobrodruh Pavel Sehnal. Účastníci se také unisono shodli, že tak prázdné Slapy, jako v sobotu, už dlouho neviděli. „Vyjeli jen ti největší srdcaři, to je jasné,“ shrnul to lapidárně vítěz celého závodu Jan Bělka. Ten zdolal trať ve výsledném čase 6 hodin, 9 minut a 55 vteřin.

O to, že se ze závodu stala mimořádná výzva i pro trénované borce, se postaralo především počasí. „Voda shora, voda zdola,“ říkají vodáci s oblibou, když počasí nachystá přesně to, co první den. Víc pršet, než v sobotu během etapy ze Solenice do kempu Slapy Skalice, už snad ani nemohlo.

První etapu o celkové délce 48 km (včetně přenášení lodi ve Štěchovicích) vyhrál s přehledem bývalý pětibojař a trenér moderního pětiboje Jan Bělka na seakayaku single. O výsledek si zabojoval s Petrem Zedníkem z Děčína a ačkoliv uspěl, nebyl vítěz první den se svým výkonem příliš spokojený. „Šel jsem do Water Tour z plného tréninku na nadcházející sezónu náročných závodů a ta únava byla znát,“ hodnotil Jan Bělka v cíli. „Ale ostrý závod je vždy lepší než trénink, takže jsem byl rád, že můžu se soupeři změřit síly, to vás přinutí bojovat.“ Jan Bělka je známý tím, že se během závodu doslova uzavře do vlastní bubliny, jejíž součástí je i hudba. Tentokrát si do sluchátek pouštěl hlavně skupinu Rammstein.

Petr Zedník, provozovatel fitness centra v Děčíně a zkušený vodák, přijel do cíle první etapy jen s desetivteřinovým zpožděním. „Letos mám natrénováno pouze osm set kilometrů, což pocítily hlavně dlaně, ve vlhkém prostředí jsem si udělal puchýře. Celou etapu jsem byl druhý, s Honzou se nedalo domluvit na střídání, protože je opravdu soustředěný jen na svůj výkon. Tak mi bylo hloupé vyrazit do finiše, když jsem jel závod v jeho závěsu. To se mezi vodáky nedělá. Jednou jsem to na závodech zažil sám a takové vítězství… z toho snad člověk ani nemůže mít radost.“

Třetí dorazil v sobotu do cíle Milan Čech. Lakonicky poznamenal, že z jeho pohledu to bylo stejné, jako vždycky bez ohledu na podmínky. „Prostě nadoraz.“

Stejné pořadí závodníci udrželi v nedělní etapě a samozřejmě v celkovém hodnocení. Také nedělní ráno nabídlo déšť, ale už na startu v Třebenicích pozvolna přestávalo pršet. Na teploměru však byla větší zima a zvedl se nepříjemný protivítr, asi aby závodníci skutečně letos nedostali nic zadarmo. Přenášelo se tentokrát ve Štěchovicích a velmi svižně. „Nasazení, entuziasmus a dobrou náladu navzdory těžkým podmínkám nám ostatním na břehu nezbývalo než obdivovat,“ konstatoval v cíli ředitel Slavia pojišťovny (i závodu Water Tour) Karel Waisser.

WATER TOUR 2022 byla už čtvrtým ročníkem dálkových vodáckých závodů pořádaných Slavia pojišťovna Sport teamem. Pilotní ročník mířil z Prahy Troji do Drážďan, v dalších letech sportovci překonali Lipno a Orlík. „Hlavním posláním akce je vzkaz aktivním lidem, že Slavia pojišťovna podporuje zdravý pohyb ve všech jeho formách. Od hobby úrovně až po profesionální sport. Pohyb je nesmírně důležitý pro fyzickou i mentální pohodu a ve Slavia pojišťovně si to samozřejmě uvědomujeme. Proto vedle podpory vlastního sportovního týmu, jehož hvězdou je matador běžeckého lyžování Stanislav Řezáč, pořádáme akce, do kterých se může zapojit veřejnost – jako je právě Water Tour, ale také cyklistická výzva napříč republikou Král 50. rovnoběžky, nebo soutěž v Jizerských horách nazvaná Král Jizerských hor,“ uzavírá Pavel Sehnal.

Náš tip: Trasu soutěže KRÁL 50. ROVNOBĚŽKY 2022 můžete zdolat až do 30. září.

Výsledky – sobota

 1. Jan Bělka, 4:27:01
 2. Petr Zedník, 4:27:11
 3. Milan Čech, 4:45:44
 4. Jan Bašta, 4:54:22
 5. Pavel Sehnal, 4:54:40
 6. Dagmar Březinová, 5:01:11

(speciální kategorie seakayak double Bezděka/Bezděka – 4:19:11, Dobrovodský/Bezděka – 4:22:04 – 27,5 km)

Výsledky – neděle

 1. Jan Bělka 1:42:54
 2. Petr Zedník 1:42:56
 3. Milan Čech 1:49:05
 4. Jan Bašta 1:50:21
 5. Pavel Sehnal 1:51:23
 6. Dagmar Březinová 1:52:43

Výsledky celkově

 1. Jan Bělka 6:09:55
 2. Petr Zedník 6:10:07
 3. Milan Čech 6:34:49
 4. Jan Bašta 6:44:43
 5. Pavel Sehnal 6:46:03
 6. Dagmar Březinová 6:53:54