Prestižní seriál ski-laufů Visma Ski Classics pokračuje o víkendu slavným Vasovým během.
Budeme tam – samozřejmě bojovat o další body a upevnění naší pozice nejlepšího českého týmu v soutěži. Nic lehkého to rozhodně nebude.

První, kdo v historii náročný běh na 90 kilometrů uskutečnil, byl hrdina, který osvobodil svůj lid a stal se králem. Švédové sní o tom, stanout na startu, a málokterý držitel medailí by si však předem troufl prohlásit, že má formu v závodu zvítězit. 

Vasův běh je jedním z nejobtížnějších lyžařských závodů světa. Letos proběhne tradičně první březnovou neděli, tedy 6. 3. ve švédském Sälenu.  Vasaloppet je další etapou v seriálu dálkových běhů Visma Ski Classic. Sejde se tu světová špička závodníků a diváci se mohou zcela jistě těšit na úžasné sportovní výkony.

zdroj: Visma Ski Classics

Vítězství v tomto legendárním 90kilometrovém laufu představuje největší možný úspěch, kterého vůbec lze v dálkovém běžeckém sportu dosáhnout.

Chcete vědět víc? Shromáždili jsme pro Vás několik zajímavostí: 

1. 100 letá tradice

Vasův běh se poprvé uskutečnil v roce 1922, tedy před rovnými sto lety. Tenkrát na startu stanulo 136 běžců a jejich počet každý rok raketově rostl. Pouze ve třech případech v historii musel být závod zrušen pro nedostatek sněhu. Jednalo se o roky 1932, 1934 a 1990.

2. Hrdina na lyžích

Historie Vasova běhu se váže k události z roku 1520, kdy švédský šlechtic Gustav Eriksson Vasa uprchl z dánského zajetí. Zamířil do městečka Mora a snažil se přesvědčit místní lid k povstání proti Dánům. To se mu nepodařilo, a tak musel před dánskými pronásledovateli dále prchat na lyžích, směrem do Norska. Po 90 kilometrech Gustava v obci Sälen dostihli dva poslové a přesvědčili ho, aby se vrátil do Mory a postavil se do čela osvobozeneckého vojska. Následoval triumfální návrat spojený s porážkou Dánů a v červnu 1523 korunovací Gustava I. Vasy švédským králem.

Myšlenka, uspořádat na Vasovu počest lyžařský závod přišla během oslav 400. výročí proti dánského povstání. Trasa, kterou prchal Vasa, byla zachována, jen s tím rozdílem, že nyní měla vést opačným směrem jako oslava jeho triumfálního návratu. Mimo to, cesta ze Sälen do Mory vede převážně z kopce, naopak by to bylo pro závodníky ještě o moc náročnější.

3. Nejobtížnější závod

Náročnost závodu je skutečně mimořádná. Údajně ani největší lyžařské hvězdy, ověnčené medailemi z mistrovství světa a olympiád, si netroufají prohlásit, že mají formu na vítězství ve Vasově běhu. Často se stávalo, že slavná jména končila až hluboko v poli poražených. Vítězství v závodu zůstalo nedostižným cílem i pro mnohé lyžařské hvězdy.

4. Češi na stupních vítězů

„Vasák“, jak se závodu mezi našinci přezdívá, patří k nejoblíbenějším závodům opory Slavia pojišťovna Sport Teamu – Stanislava Řezáče. 4x byl třetí a jednou dokonce na druhém místě. „Vyhovuje mi profil trati, který není nahoru a dolů, ale spíš stabilní. A také vzdálenost, na které můžu zúročit svoje zkušenosti a to, co mám natrénováno. Cítím se dobře, tak o víkendu uvidíme. Vasův běh rozhodně patří mezi moje srdcovky.“

Ženský závod vyhrála v roce 2016 česká běžkyně Kateřina Smutná, která za náš tým letos běžela Jizerskou 50.

5. Závodit je snem

Vasův běh je ve Švédsku nesmírně populární, volná startovní čísla bývají vyprodána již v červnu. Nastoupit na start se poštěstí asi patnácti tisícům lyžařů, přičemž další desetitisíce sní o tom, že příští rok se na ně třeba také dostane. Projet cílovou páskou, nad níž se skví nápis „Ve stopách otců za budoucí vítězství“, je snem. Ten si v roce 1977 splnil i sám švédský král Carl XVI. Gustav, který se Vasova běhu zúčastnil.

6. Ženy v běhu

Od roku 1981 mohou v závodu startovat i ženy, ale jejich samostatná kategorie byla vypsána až v roce 1997.

7. Nejlepší z nejlepších

Nejúspěšnějším závodníkem je dodnes domácí Nils Karlsson,
který ve 40. a 50. letech vyhrál závod devětkrát, z toho v letech 1945-1951 sedmkrát v řadě. Rekord tratě drží Peter Göransson, který v roce 1998 doběhl do cíle v čase 3 hodiny a 38 minut.

zdroj: Visma Ski Classics