Hned dva závody započítávané do seriálu prestižních ski-lauf závodů Visma Ski Classics absolvoval Sport Team Slavia pojišťovny 8. a 9. 1. 2022 v Itálii. A nebylo to nic jednoduchého. V sobotu trápil startovní pole extrémní mráz až – 20°C, v neděli pořadatelé premiérově hnali trať téměř výhradně do kopce na malebné horské Prato Piazza. V celkovém bodování je po tomto náročném víkendu STSP na skvělém 12. místě, jako nejlepší z českých týmů.

Pustertaler Ski Maraton, který se konal v sobotu a měřil 62 km, postavil před závodníky a závodnice hlavní starost: nezmrznout. Dařilo se to však jen částečně a jen někomu. Tento závod se v Dolomitech jezdí od roku 1976, ale letos byla trať nově zařazena do programu XII. sezony Visma Ski Classics a prodloužena z původních 32 km téměř na dvojnásobek.

Respekt šel při pohledu na profil trati zejména ze stoupání do průsmyku Cimbanache v nadmořské výšce přes 1500 metrů, ale nakonec se ještě náročnějšími ukázaly dlouhé sjezdy. „Zmrzla jsem jako snad ještě nikdy,“ poznamenala naše závodnice Tereza Hujerová, která doslova „rozmrzala“ ještě několik hodin po závodě, ve kterém skončila na pěkném 31. místě a vzhledem k okolnostem byla se svým umístěním spokojená.

Heli Heiskanen, finská závodnice v dresu Slavia pojišťovna Sport Teamu, se umístila ještě daleko lépe – na 15. příčce. „Ani moje tělo není na extrémní mrazy stavěné, a tak jsem ráda za to, že to tak pěkně vyšlo,“ komentovala výsledek závodu s tím, že velmi ocenila pomoc týmového kolegy Stanislava Řezáče s přípravou lyží. „Jely naprosto skvěle.“

Leader týmu, dlouholetý reprezentant a matador bílé stopy Stanislav Řezáč vybojoval v obrovské konkurenci mužů v sobotním závodu 27. příčku.

„Odnesly to ale oči, bohužel jsem se na trati nedostal včas k občerstvení a pokud nepijete v takovém mrazu, je to problém. V noci ze soboty na neděli jsem se vůbec nevyspal, kdykoliv jsem oči zavřel, pálily a řezaly. Proto jsem v neděli závod nedokončil, úplně mi chyběla šťáva. Ačkoliv se mi to nerozhodovalo snadno, dal jsem přednost šetření sil do dalších závodů. Alespoň jsem ostatní mohl podpořit na trati,“

komentuje Stanislav Řezáč.

V neděli se v italském Niederdorfu oteplilo o deset stupňů, účastníky závodu však v rámci Prato Piazza Mountain Challenge premiérově čekal „bonbónek“ v podobě stoupání do výšky více než 2 000 m n. m., takže se zahřáli pořádně. Někteří dokonce v závěrečném stoupání, které měřilo skoro deset kilometrů, odhazovali čepičky a rozepínali kombinézy. Heli Heiskanen si oproti sobotě polepšila na 12. příčku, navzdory tomu, že ji trápila bolest ramene. Kopce se nebála.

„Každý kopec jednou končí. Vzhledem ke všem okolnostem jsem s výsledkem víkendu spokojená.“

říkala Heli s úsměvem.

Tereza Hujerová dojela na 27. místě a ani ona nebyla zklamaná.

„Nasbírala jsem spoustu zkušeností a vešla jsem se do první třicítky, z toho mám samozřejmě radost. Trať mi tedy nevyhovovala. Jet prostě pořád do kopce a nemít nikde možnost uvolnit se, to není nic moc pro mě, uvítala bych spíš střídavý profil trati. Myslím, že tohle vyhovuje málokomu, na druhou stranu jsou ale podobné závody zpestřením seriálu Visma Ski Classics a do budoucna určitě bude zajímavých profilů tratí nebo různých dalších nápadů atraktivních pro diváky přibývat.“

dodává Terka s úsměvem.


Náš tip: Milujete běžky? Ale zas až tak nemusíte tlačenici na trati během závodů? Vyzkoušejte náš event Král Jizerských hor – užijte si „Jizerky“ na pohodu. Více informací naleznete ZDE.