Velký svátek lyžařských laufů se chystá na tuto neděli v Itálii. Poběží se proslulý závod Marcialonga.
„Největší krásou a zároveň úskalím Marcialongy je to, že na rozdíl od většiny dalších závodů je na ní spousta přejezdů přes silničky, mostky, jede se velmi často mezi diváky tak těsně, že si na nás lidi můžou sáhnout stejně jako třeba na cyklisty při Tour de France,“ vysvětluje Stanislav Řezáč.

Ten se, stejně jako další členové Sport Teamu Slavia pojišťovny na závod s naprosto jedinečnou atmosférou těší. „Mám to na ´Marče´ moc rád, přestože se mi v posledních ročnících nedařilo tak, jak bych si představoval. Teď ale cítím, že jde forma nahoru a vyhovuje mi i delší vzdálenost. Sedmdesát kilometrů už je nějaká porce,“ dodává. Marcialongu si oblíbili profesionálové i hobby běžci z celé Evropy, nejvíce se do ní ale evidentně zamilovali severské národy.

„Je tady asi tisíc finských i švédských turistů. Atmosféra super, ale riziko prostě vzrůstá.“

hlásí Standa z dějiště závodu.

Všichni závodníci a závodnice ze startovního pole musí být prakticky po celé tři hodiny na trati kouzelným údolím Val di Fiemme velmi pozorní. „Stačí maličkost a může přijít nepříjemnost, něco s holemi, drobný karambol, větší srážka – o tom snad ani nechci nahlas mluvit…,“ přibližuje Stanislav Řezáč atmosféru a Tereza Hujerová se připojuje:

„Poměrně krátce po hromadném startu se trať závodu zužuje a kdo si nepohlídá vhodnou pozici, ten se může zdržet natolik, že to nedožene ani na tak dlouhé trati. Ještě u nás holek to docela jde, dá se… Ale chlapi, to je dost maso,“

nebere si Tereza servítky.

Sport team Slavia pojišťovny si brousí zuby na další body, zatím si z českých závodních stájí vedeme nejlépe ve všech statistikách. Vydařený závod La Diagonela minulý týden k tomu hodně napomohl.

Sledujte přímý přenos na kanálu ČT Sport v neděli od 8:00 hodin ráno buď v přímém přenosu na hlavním kanálu, nebo v ivysílání.


Něco víc o Marcialonga Visma Ski Classics:

Marcialonga je jedním z největších závodů v běžeckém lyžování klasickou technikou.  Odehrává se každý rok, poslední lednovou neděli, v italských Dolomitech. Letos připadá na 30. ledna.

Závod byl opakovaně součástí běžkařského Marathon-Cupu a od roku 2011 patří do závodního seriálu Ski Classics. Marcialonga je už čtvrtou – a zároveň poslední – italskou zastávkou Pro Tour okruhu aktuální sezony Visma Ski Classics.

Domovem Marcialongy v délce 70 kilometrů je severoitalské Trentino. Atmosféra je tu jedinečná. Trať v nádherném údolí Val di Fiemme vede závodníky malými italskými vesnicemi. Závodu se každý rok účastní více než 4 tisíce běžců všech úrovní.

Startuje se v Moeně a na prvních 18 kilometrech lyžaři naberou přibližně 250 výškových metrů při stoupání do Canazei, kde se ocitnou v nejvyšší nadmořské výšce téměř 1 500 m n.m. Pak už je čeká pozvolné klesání a v závěru prudký, téměř tříkilometrový kopec. Cílovou rovinku závodníci projíždějí až na hlavní ulici městečka Cavalese. Mimo hlavní závod se jede ještě zkrácená „light“ verze o dálce 45 km.

Historie závodu

Marcialonga se poprvé jela už v roce 1971, kdy několik italských nadšenců chtělo vytvořit vlastní obdobu Vasova běhu, který se koná ve Švédsku. Od té doby se stala nedílnou součástí světového okruhu. Nekonala se pouze ve třech případech a letos závodníci nastoupí už do 49. ročníku.

Se čtyřmi vítězstvími byli v historii nejúspěšnějšími muži Maurilio De Zolt a Jørgen Aukland. Nejúspěšnější ženou je Maria Canins, která zvítězila v letech 1979-1988 10 x v řadě po sobě.

Z Čechů tento závod v minulosti vyhráli i stále aktivní Stanislav Řezáč (2005) a dnes již bývalá česká reprezentantka Kateřina Smutná (2017). I letos se můžeme těšit na start řady našich klasických lyžařů.

Marcialonga patří do kategorie Pro Tour a o její prestiži hovoří i fakt, že dvakrát získala ocenění Závod roku v kalendáři Visma Ski Classics. O dva týdny později se Ski Classics zastaví v Česku – 13. února se jede Jizerská 50.