Praha, 14. 11. 2023

Slavia pojišťovna Sport Team před nadcházející sezónou seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics žije příběhem, který nemá v historii českého sportu obdoby. Na start některých závodů se postaví společně matador Stanislav Řezáč i jeho šestnáctiletý syn Aleš. Vedle toho Slavia pojišťovna násobí svou podporu běžeckého lyžování v České republice. K eventu Král Jizerských hor přidává i finanční podporu běžeckých tratí.

„Nevíme o žádném jiném rodinném sportovním příběhu, který by měl takovou sílu,“ konstatuje Pavel Sehnal, kapitán Slavia pojišťovna Sport Teamu. „Okamžik, kdy si oba Řezáčové na startu obléknou náš dres a vyrazí do bílé stopy, beru jako splnění velkého snu a inspiraci pro každého, kdo se věnuje sportu od amatérské až po profesionální úroveň.“

Aleš Řezáč je přitom již třetí generací Řezáčů aktivně závodících na běžkách. Dlouholetý reprezentant Stanislav Řezáč starší vyhrál Jizerskou50 v roce 1975, legendární Stanislav Řezáč triumfoval dokonce třikrát. „Letošní sezónu beru jako rozjezdovou, rád bych se v seriálu Ski Classics rozkoukal, podal co nejlepší výkony a zlepšoval se závod od závodu,“ říká Aleš Řezáč. Ten se věnoval přes léto i cyklistice na horském kole, ale rozhodl se stejně, jako jeho otec kdysi. „Teď se budu soustředit jen na lyžování.“ V seriálu Ski Classics 23/24 Aleš Řezáč nastoupí k několika kratším závodům v úvodu sezóny, jedinou delší trať si naplánoval Jizerskou50.

„Chytit“ vlastního otce nebude jen tak a Aleš Řezáč připouští, že s tím letos ani nepočítá. Zatímco přípravu i průběh minulé sezóny Stanislavu Řezáčovi totiž zkomplikovalo zdraví, aktuálně hlásí maximální spokojenost s formou. „Nechci nic zakřiknout, ale v tréninku dosahuji lepších výsledků než v pětadvaceti nebo třiceti. Je to tím, že příprava klapla na jedničku, zdraví drží, a měl jsem tentokrát na trénink i dokonale čistou hlavu. Pokud mi v tom něco nezabrání, rád bych odjel všechny závody Ski Classics, skončil celkově do pětadvacátého místa a když se všechno sejde, tak bych v některém závodě chtěl být do desítky. To ale bude těžké, konkurence je obrovská.“

Stanislav Řezáč na svou dobrou formu upozornil už v říjnu skvělým výsledkem v závodu na kolečkových lyžích Lipnolopet, když skončil těsně třetí za hvězdou běžeckého lyžování Andreasem Nygaardem, který je o 28 let mladší. „Tím se mi potvrdilo, že jdu správnou cestou a ohromně mě to nakoplo k další práci,“ říká Stanislav Řezáč. Po odchodu Anderse Auklanda do sportovního důchodu je také adeptem číslo jedna na dres nejlepšího veterána.

Ski Classics v elitní kategorii Pro Tour nabídne ve své patnácté sezóně celkem 15 závodů v jedenácti víkendech a šesti zemích. Mezi nimi je i nový závod Janteloppet Grand Final (Norsko) na 100 km – nejdelší ze všech. Program začíná v Bad Gasteinu o víkendu 9. – 10. 12. Jizerská 50 se pojede 11. února 2024. Všechny závody bude možné sledovat na kanálu ČT Sport.

Slavia pojišťovna Sport Team ve složení: Stanislav Řezáč, Aleš Řezáč, Pavel Sehnal, Michal Vank, Jakob Walther, Kateřina Švancarová a Anna Sixtová má podle slov svého šéfa Pavla Sehnala ambici skončit v první polovině týmové soutěže (startuje 35 týmů). „Rozhodně budeme usilovat o to, aby nejlepším českým laufařem v seriálu byl znovu Standa Řezáč,“ dodává Pavel Sehnal.