O této sezóně Ski Classics se bude dlouho mluvit. V pořadí čtrnáctý ročník prestižního seriálu dálkových běhů na lyžích totiž přináší novinky, díky kterým budou zajímavým výzvám čelit i takoví matadoři, jako Stanislav Řezáč ze Slavia pojišťovna Sport Teamu.

Kalendář má 14 závodů v šesti zemích, závodních víkendů je deset. Začíná se 10. 12. 2022 v rakouském Bad Gasteinu a končí 2. 4. 2023 v Norsku. Mezi závody zařazenými do seriálu ani tentokrát nechybí Jizerská50, která se poběží 12. února 2023.
„Nic jednoduchého to nebude, konkurence je obrovská. Hlavně po Novém roce, kdy se jede jeden víkend za druhým a je potřeba neustále se přesunovat, není tolik prostoru na regeneraci,“ říká Stanislav Řezáč. Stálice běžeckého lyžování absolvuje už svoji třiadvacátou sezónu v bílé stopě. Nejlepší Čech v celkovém hodnocení loňského ročníku hodlá svoji pozici obhájit a také bojovat o dres nejlepšího veterána startovního pole se svým největším rivalem Andersem Auklandem (NOR).
Více o tom, jaké má nejen on, ale celý Slavia pojišťovna Sport Team cíle i novinky, se dozvíte zde (prolink na vložený článek TZ). V týmu nechybí osvědčené hvězdy, ale ani české a finské posily.
Pořadatelé Ski Classics (dříve Visma Ski Classics) se rozhodli pokračovat v trendu co nejvíce zatraktivnit závody pro diváky a nabídnout rovněž zajímavé sportovní příležitosti účastníkům (vyznavačům běžeckého lyžování asi nemusíme připomínat, že se mohou na start přihlásit také, většina závodů má kategorie určené amatérským sportovcům). Už minulý ročník byl ozvláštněn několika netradičními tratěmi, přibylo sprintů i závodů, kdy se například pouze stoupalo a stoupalo a stoupalo…
Nyní se chystají dva nové závodní formáty – Criterium a ITT – Individual Time Trial. Nových závodů je celkem pět – Bad Gastein PTT a Bad Gastein Criterium (Rakousko), Grönklitt Criterium a Grönklit ITT (Švédsko – stejné místo, jako loni, ale jiné formáty závodů i datumy) a Ski classics Finale Summit 2 Senja v Norsku.
Zatím jsou tratě naplánovány na sečteno a podtrženo úctyhodných 810 závodních kilometrů, ale samozřejmě záleží na tom, jak se bude vyvíjet počasí. V minulé sezóně tak pořadatelé zkracovali například březnový Aarefjällsloppet ve Švédsku z původních 100 kilometrů na 62 km.
Před vánočními svátky stihne Ski Classics dvě destinace. Začíná se v rakouském Bad Gasteinu, v nadmořské výšce 1600 m. n. m. Italská La Venosta o týden později vede trati ještě o dalších 400 metrů výš. Než se celý „bílý cirkus“ přesune do Skandinávie, jsou na programu závody znovu v Itálii, ve Švýcarsku a samozřejmě díky legendárnímu závodu Jizerská50 v České republice.
Tady je podrobný program:


• Event 1: 10. 12. 2022 – Bad Gastein PTT, Bad Gastein, Rakousko, 15 km
• Event 2: 11. 12. 2022 – Bad Gastein Criterium, Bad Gastein, Rakousko, 35 km
• Event 3: 17. 12. 2022 – La Venosta Criterium, Val Venosta, Itálie, 40 km
• Event 4: 14. 1. 2023 – Pustertaler Ski Marathon, Sexten, Itálie, 62 km
• Event 5: 15. 1. 2023 – Prato Piazza Mountain Challenge, Niederdorf, Itálie, 30 km
• Event 6: 21. 1. 2023 – Engadin La Diagonela, Engadin Valley, Švýcarsko, 55 km
• Event 7: 29. 1, 2023 – Marcialonga, Trentino, Itálie, 70 km
• Event 8: 12. 2. 2023 – Jizerská50, Bedřichov, Česká republika, 50 km
• Event 9: 18. 2. 2023 – Grönklitt Criterium, Orsa Grönklitt, Švédsko, 50 km
• Event 10: 19. 2. 2023 – Grönklitt ITT, Orsa Grönklitt, Švédsko, 15 km
• Event 11: 5. 3. 2023 – Vasaloppet, Sälen-Mora, Švédsko, 90 km
• Event 12: 18. 3. 2023 – Birkebeinerrennet, Rena-Lillehammer, Norsko, 54 km
• Event 13: April 1, 2023 – Reistadløpet, Setermoen-Bardufoss, Norsko, 50 km
• Event 14: April 2, 2023 – Summit 2 Senja, Bardufoss-Finnsnes, Norsko, 65km

V seriálu se představí 35 týmů (Slavia pojišťovna Sport Team loni obsadil nejlepší místo z českých týmů, když jsme v konečném bodování získali 13. příčku). Některé pozměnily jméno hlavně v souvislosti s uzavřením sponzorských smluv, tři týmy jsou ale zcela nové: „Danish Ski Marathon Team“, „Bruse Sauerland Ski Team“ z Německa a „Team Northug“, za kterým stojí fenomenální Nor Petter Northug – dvojnásobný olympijský vítěz a třináctinásobný mistr světa. Norové mají v soutěži nejvíce týmů – celkem 12. Švédsko 6, Finsko 4, Česká republika a Itálie 3 a Francie, Estonsko, Švýcarsko, Rakousko a Dánsko 1. Stejně jako v jiných sportovních odvětvích nesmí startovat sportovci Ruska vzhledem k aktuální situaci na Ukrajině.
Mezi muži je nejvíce favorizovaným závodníkem Nor Andreas Nygaard, určitě to ale nebude mít snadné, třeba Švéd s českými předky (a náš velký kamarád) Max Novak se netají tím, že je dobře připraven a touží po vítězstvích v jednotlivých závodech i celkově. Největší favoritky v ženském startovním poli jsou Ida Dahl, Emilie Fleten nebo Astrid Øyre Slind.

Buďte s námi:
Přímé přenosy ze všech závodů sezóny můžete sledovat na ČT sport a ČT sport Plus, podrobné informace a spoustu zajímavostí přímo z dějiště závodů najdete na našem Facebooku a Instagramu
Rozhovor se Standou Řezáčem pro ČT sport (prolink)