Orlická přehrada a více než osmdesát kilometrů po hladině plné nevyzpytatelných vln. To byla výzva, kterou pro všechny účastníky vodáckých závodů přichystala Water Tour 2021. Celkové vítězství patří Zdeňku Herzánovi, který výsledkovou listinu ozdobil celkovým časem 8 hodin, 15 minut a 49 vteřin. Velké uznání za bojovnost a přístup si ale zaslouží všichni účastníci, kteří dvoudenní víkendový závod (21. – 22. srpna 2021) dokončili.

Z Water Tour se pomalu ale jistě stává stálice v kalendáři dálkových vodáckých závodů, letošní ročník už byl třetí. Po etapovém závodě z Prahy-Troji do Drážďan (2019) a překonání Lipna (2020) si tentokrát přichystal svoje specifika právě Orlík, přehrada vybudovaná v letech 1954 – 1961 jako součást Vltavské kaskády. „Na první pohled se to nezdá, ale tato přehrada je docela záludná,“ říká kapitán doprovodné lodi David Šulc, který zná zdejší vody už odmalička a hned vysvětluje proč: „Je na ní totiž poměrně rušný provoz a vlny z nejrůznějších plavidel se různě šíří i navzájem srážejí. To je pro vodáky určitě mnohem nepříjemnější, než kdyby byly třeba i větší vlny, ale jedna jako druhá. A pak samozřejmě stejně jako všude jinde hraje svoji velkou roli počasí. Zejména vítr.“

Právě počasí se skutečně druhý den akce rozhodlo rozparádit, scházel snad jen sníh. Ale popořádku…

Water Tour 2021 byla slavnostně zahájena již v pátek večer v prostorách Srubového kompu Zvíkov Village, kde měli po celé tři dny základnu nejen vodáci přihlášení letos v kategoriích seakayak single a kanoe double, ale také skupina účastníků doprovodné Cyklo Tour 2021 na souši. Partnerem této akce, určené všem aktivním lidem, které baví posouvat vlastní hranice a něco zažít, je už třetím rokem ČEZ. „Partnerství ČEZ si velmi vážíme. Těší nás, že Water Tour si svojí energií a zajímavým konceptem získala právě tak silného partnera,“ konstatuje generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser.

Sobotní náročný etapa závodu měřila celkem 55 kilometrů a vedla z nedalekého kempu Štědronín do kempu Popelíky a zpět. Počasí slibovalo prázdninový den jako vymalovaný, a tak se mráček objevil jen ve chvíli, kdy jedna z lodí při nakládání nešťastnou náhodou sklouzla z návěsu. Její majitel Jan Bělka, bývalý vrcholový pětibojař však ukázal srdce bojovníka a šikovné ruce k tomu, poškozené kormidlo opravil a první etapu dokončil v kategorii seakayak na stříbrné pozici. Stejná příčka mu patřila také v celkovém pořadí po obou dnech za čas 8:29:02. „Užil jsem si to opravdu skvěle. Těšil jsem se a Water Tour mě určitě nezklamala. Na víc, než stříbro to ale letos nebylo, vítěz byl velmi silný.“

Zatímco předchozí ročníky přinesly pro diváky těsné souboje o vteřiny, na letošního vítěze Zdeňka Herzána zkrátka nikdo (lidově řečeno) neměl. Podnikatel a sportovec tělem i duší je ověnčený dokonce světovým titulem v raftingu a věnuje se nejrůznějším vodáckým disciplínám. O titulech však příliš mluvit nechce. „Přijel jsem si hlavně vyčistit si hlavu,“ říká s tím, že seykayak není jeho obvyklou disciplínou. „Podílel jsem se však na konstrukci této lodi, která má úspěch také u zákazníků, mimo jiné na ní jezdí i skvělý sportovec Pavel Sehnal, a potřebuji na ní získat více praxe. Vítězství jsem rozhodně nedostal zadarmo, ačkoliv to při pohledu do výsledkové listiny vypadá, že jsem měl slušný náskok. Ten jsem si ale musel vybojovat a pak udržet. Mimo jiné mi k tomu pomohla i dobře zvolená hudba do sluchátek,“ usmívá se.

Jak bylo sobotní počasí přívětivé, tak to v neděli od rána vypadalo, že na Orlíku řádí král všeho nečasu Mrakomor. Déšť, silný vítr a zima provázely závodníky prakticky po celou etapu, která vedla ze Štědronína pod Podolský most a zpět a měřila 33 kilometrů. Vyčasilo se jako naschvál až když první závodníci dojížděli do cíle, pořádně promočení byli také cyklisté. Nálada ale panovala optimistická v obou táborech a bylo od pohledu jasné, že závodníky na vodě ani na souši nic moc nerozhází. Vedle špičkových závodních strojů byly na hladině k vidění i skutečné rarity, jako dřevěná kanoe double Jana Bašty, který pádloval sám a skončil druhý celkovým časem 11:15:02 za vítěznou posádkou Roman Mornštejn a Jan Pazourek (9:28:20)

„Letošní ročník měl díky tomu, co jsme všichni prožili v souvislosti s událostmi posledních dvou let, další důležitý rozměr,“ říká Pavel Sehnal, majitel Slavia pojišťovny a iniciátor jejího SPORT TEAMu. „Mohli jsme se vydat společně sportovat, užít si radost z překonávání překážek a vzájemných setkání. To je při vší ústě ke všem skvělým výkonům, které jsme na Orlíku viděli, to nejcennější,“ uzavřel s tím, že Water Tour určitě bude mít v příštím roce pokračování a v týmu už se rodí nápady, kam se vydat tentokrát. Přidáte se?