Jizerské hory jsou sice rozlohou nevelké, ale milovníky běžeckého lyžování oblíbené a vyhledávané. Důvodem je krásná příroda a hustá síť upravovaných běžkařských tras v délce 180 kilometrů. Sezóna tu právě začíná, a ještě vás čeká 2. ročník unikátní akce se Sport teamem Slavia pojišťovny.

Už od poloviny prosince vyráží na běžky do Jizerek první nadšenci pro tento sport. Na vrcholcích hor aktuálně leží něco okolo 30 cm sněhu. Stopy se zatím upravují sporadicky, teploty se ale drží pod nulou a předpovědi počasí slibují sněžení.

Skvěle udržované stopy pro běžkaře

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějším areálům pro běh na lyžích u nás a je známá pravidelnou strojovou úpravou běžeckých stop o celkové délce přes 180 kilometrů.
O kvalitu běžeckých tratí na Jizerské magistrále se v průběhu sezóny stará Jizerská o.p.s., která trasy začíná upravovat v průběhu prosince, pokud tedy výška sněhu dosahuje 40 cm.

Nástupní místa Jizerské magistrály

Hlavním nástupním místem je Bedřichov, dalšími pak Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. Již v těchto dnech lze též využívat stadion v Bedřichově, kde jsou připraveny stopy pro klasiku i bruslení.

Letošní novinky pro návštěvníky

Děti i jejich rodiče jistě potěší upravený kopec pro sáňkování. Letošní novinkou pro návštěvníky je také interaktivní televize na stadionu v Bedřichově s čerstvými informacemi o počasí a stavu magistrály.

Staňte se Králem Jizerských hor

Pro milovníky běžeckého lyžování odstartovala Slavia pojišťovna už druhý ročník soutěže
Král Jizerských hor: závod na 50 km se Standou Řezáčem.

Vyzkoušejte své sportovní síly a projeďte Jizerské hory po předem stanovené trase s pěti průjezdnými body. Na každém stanovišti si pak udělejte selfie a fotky nám odešlete.

„Chtěli jsme, aby si krásu Jizerských hor pohybu v místech, kde se běhá legendární závod, mohli užít všichni. Včetně těch, kterým davy v bílé stopě Jizerské padesátky nedělají dobře a potřebují jet více v klidu a na pohodu,“

říká Pavel Sehnal, podnikatel, politik, iniciátor Sport Teamu a vytrvalostní sportovec.

Do soutěže se můžete zapojit kdykoli v období od 13. 12. 2021 do 31. 3. 2022.

Prvních 500 úspěšných získá originální běžeckou čepici podepsanou Standou Rezáčem – mistrem ČR v běhu na kolečkových lyžích a členem síně slávy Visma Ski Classics. 10 vylosovaných účastníků získá profesionální bundu na běžky v designu Slavia pojišťovna Sport teamu.

Podrobnosti o soutěži a pravidla najdete zde: Král Jizerských hor – 2. ročník

Průjezdné body soutěže

1. Jizerka

Osada Jizerka se rozprostírá na malé náhorní plošině a je nejvýše položenou obcí v Čechách. Byla kdysi pojmenována podle nedaleké hory Jizera, která se tyčí do výšky 1122 m n. m.

První zmínka o osadě pochází z roku 1539, bývala prý dřív domovem lovců zpěvných ptáků, později ji osídlili dřevorubci a sběrači drahých kamenů. V polovině 19. století byly v Jizerce založeny dvě sklářské huti, z nichž jedna slouží dodnes. Pro upomínku na založení první sklářské huti byla ve středu osady zbudována kamenná pyramida. Historii a přírodní bohatství osady a Jizerských hor připomíná zdejší muzeum, které sídlí ve staré škole.

Osadou protéká stejnojmenný potok a také Safírový potok, na němž bývalo vyhlášené naleziště drahokamů. Kolem potoků jsou rozesety chalupy horského typu, většinou dřevěné, některé s dekorativními prvky.

2. Smědava

Horská chata Smědava leží v nadmořské výšce 847 metrů a tvoří významný turistický bod v Jizerských horách.

Byla založena na začátku 19. století. Během mariánských poutí ji míjeli poutníci z Tanvaldu, zároveň zde sídlila i strážnice pro celníky. Chata leží zhruba mezi vrcholy Jizera (1 122 m) a Plochým vrchem (939 m) v blízkosti Černých jezírek a rašelinišť Jizery.

3. Knajpa

Křižovatka Na Knajpě je známá mezi turisty zejména pro svůj kiosek typického zkoseného tvaru. Za ním se v kopci nachází chráněné rašeliniště s hustým porostem zakrslých smrků s kaskádovitými jezírky, odkud si budete moci užít překrásný rozhled po okolní.

4. Olivetská hora (vrchol)

Olivetskou horu vysokou 886 metrů najdete nedaleko vodní nádrže Bedřichov. Z vrcholu, na který vede modrá turistická značka, je nádherný výhled do okolní krajiny. Pojmenována je podle obrázku s biblickou Olivetskou horou, který zde kdysi někdo pověsil na jeden ze stromů. V nepříznivém počasí turisty a poutníky určitě potěší odpočinková dřevěná budka.

5. Nová Louka

Jedná se o přírodní rezervaci s oblastí rašeliniště, rašelinné louky a rašelinné smrčiny s výskytem vzácných a ohrožených organismů. Novou Loukou protéká Blatný potok.

Původní název lokality v roce 1591 byl Medvědí louka. Dnes je někdy nazývána Šámalovou loukou podle zdejšího loveckého zámečku.