Zdroj úvodní fotografie a další krásné momentky, videa i výsledkový servis a reportáže najdete na: https://jiz50.cz/

Slavia pojišťovna Sport Team uspěl na 55. ročníku slavného závodu Jizerská 50. V bodování Visma Ski Classics jsme upevnili 13. příčku (nejlepší z českých týmů v seriálu ski-laufů), jednotliví členové profi týmu si všichni polepšili. Ale to nebylo to nejdůležitější.
„Měli jsme obrovskou radost z energie všech účastníků, kteří se postavili na trať a velkou radost nám udělal i fakt, že dresy Slavia pojišťovna Sport Teamu jsme ve stopě potkávali velmi často napříč všemi kategoriemi, včetně Ligy mistrů, za kterou jedou sportovci, kteří se Jiz50 zúčastnili třicetkrát a více,“ uvádí šéf týmu a sportovec Pavel Sehnal.

O počasí, které během víkendu panovalo v Bedřichově, se říká, že cestují andělé. Ideálnější podmínky pro dálkové běhy na lyžích si snad ani nelze přát. Teplota těsně pod nulou, azurově modrá vymetená obloha a perfektně připravené tratě, které s obdivem hodnotila i bývalá reprezentantka Kateřina Neumannová.

Závod měl rekordní účast 8 141 lyžařů a na rozdíl od loňska mohli přijít i fanoušci povzbuzovat podél trati. A ti, jako by si všechno potřebovali vynahradit.

„Moc jsem si podporu lidí během celého závodu užila,“

libovala si v cíli Kateřina Smutná, která nastoupila v barvách Slavia pojišťovna Sport Teamu poté, co se rozhodla výjimečně vrátit do závodní bílé stopy.

Nejlepší laufařka ČR v posledních letech závodila v našich barvách statečně a dojela si pro skvělé desáté místo.

„Prvních pět kilometrů jsem si říkala, do čeho jsem to vlezla. Letělo se tak velkým tempem hned od začátku, že to bylo skoro neuvěřitelné. Ale pak si to tempo nějak sedlo, vypořádala jsem se s ním a závod jsem si skvěle užila. Všem fanouškům, kteří mi dávali najevo obrovskou podporu, bych chtěla poděkovat.“

smála se Katka v cíli.

Rozhovor s Kateřinou Smutnou si můžete přečíst ZDE. Co ji přivedlo zpátky a jaké jsou její další plány?

Ještě o příčku lepší (9.) skončila v neděli finská závodnice SPST Heli Heiskanen – úspěch ji v bodování Visma vynesl celkově už na osmé průběžné místo. Heli má perfektní závodní fazónu, v posledních dvou závodech (Marcialonga a Jiz50) se vešla do první elitní desítky.

„Jsem s devátým místem na Jiz50 moc spokojená. Po celou dobu jsem se cítila dobře, a dokonce mi zbyly síly i ve finiši. Vzala jsem si z toho ponaučení do dalších závodů. Mohla bych totiž být od startu odvážnější. V neděli jsem byla možná příliš plachá. Moje skupina nejela zas až tak rychle, a kdybych se odvážila více zabrat, mohlo by to být ve výsledkové listině příště ještě lepší.“

řekla Heli v cíli.

Velmi spokojená byla i Tereza Hujerová.

„Dvacátým místem jsem si zajela nejlepší výsledek sezóny. Ze začátku (cca 6 km) jsem tedy měla pocit, že mi to moc nejede, takže jsem jela v horší skupince, než bych potřebovala. Nahoře, kde se trochu změnil sníh, se mi lyže rozjely a bylo to super. Většinou v průběhu závodu z lepší skupinky odpadnu, dneska jsem spíš ostatní závodnice dojížděla. Jenom je trochu škoda, že jsem od Jizerky jela víceméně celou dobu sama, ve skupině se jede vždycky líp. Ale i tak myslím, že dneska si to musel díky krásnému slunečnému počasí užít snad každý, kdo do Jizerek přijel. Díky všem fanouškům podél trati, byli jste skvělí!“

Jestliže v ženské kategorii hovoříme o konkurenci, v mužské kategorii si můžeme vše ještě převést na druhou nebo na třetí.

Proto je 23. příčka Stanislava Řezáče velmi cenná.

„Určitě jsem spokojený, oproti loňskému místu jsem byl o pět příček lepší. Každopádně to byl v podstatě sprint od začátku do konce, takové tempo jsem na Jizerské 50 ještě nikdy nezažil. Odevzdal jsem maximum, co bylo ten den pro mě možné a teď se soustředím na závody v Estonsku a také Vasův běh i další podniky v rámci Vismy.“

Závody profi v rámci Visma Ski Classics jsou jedna věc a start tisíců hobby běžců druhá. V Jizerských horách to byl utěšený pohled. Ostatně podle prodejců jde vybavení na lyže letos na dračku a ani nestačí poptávce.

„A o tom to je. Vážím si každého člověka, který pro sebe něco dělá, hýbe se a jde naproti zdravému životnímu stylu.“

pochvaluje si Pavel Sehnal.

Náš tip:

Pokud vás nezlákala přímo Jiz50, možná byste si chtěli užít Jizerky na pohodu ve svém tempu i čase, který se hodí. Staňte se Králem Jizerských hor – Jak na to? Tady se dozvíte víc.


Výsledky muži:

  1. ANDREAS NYGAARD 1:56:20.7 (NOR, Team Ragde Charge)(+)
  2. MARTIN LØWSTRØM NYENGET 1:56:21.7 (NOR,Team Eksjöhus)(+1.0)
  3. JOHANNES EKLÖF 1:56:21.9(+1.2)(SWE, Team Ramudden)
  4. ERMIL VOKUEV 1:56:22.4(+1.7) (RUS, Russian Winter Team)
  5. ALEKSANDR GREBENKO 1:56:48.4(+27.7) (RUS, Russian Winter Team)

Výsledky ženy:

  1. IDA DAHL 2:12:25.3(+) (SWE, Team Ramudden)
  2. BRITTA JOHANSSON NORGREN 2:13:43.6(+1:18.3) (SWE, Lager 157 Ski Team) 
  3. THEA KROKAN MURUD 2:14:02.2(+1:36.9) (NOR, Lager 157 Ski Team)
  4. ASTRID ØYRE SLIND 2:14:10.6(+1:45.3) (NOR, Lager 157 Ski Team)
  5. EMILIE FLETEN 2:15:22.9(+2:57.6) (NOR, TEAM XPND FUEL)