Slavia pojišťovna Sport Team získal v celkovém pořadí seriálu prestižních ski-laufů Visma Ski Classics z českých týmů v sezóně 2021/2022 nejlepší umístění. Tým skončil na 13. místě, Heli Heiskanen pronikla do první desítky (8.), Stanislav Řezáč byl nejvýš ze všech českých závodníků (28.) a slibné je například i čtvrté místo mladičké Terezy Hujerové v hodnocení mladých závodnic do 26 let (celkově 23.).

„Rozhodně můžeme být spokojení. Cíle, které jsme si dali před sezónou, jsme splnili,“

shrnuje vedoucí týmu, sportovec a podnikatel Pavel Sehnal.

A přestože dodává, že neustále je co zlepšovat, a ne vždy okolnosti přály perfektním výsledkům, neskrývá radost:

„Sezóna byla tentokrát mimořádně dlouhá a náročná. Pořadatelé se rozhodli zpestřit závody pro diváky různými variantami délky tratí od relativně krátkých po velmi dlouhé, zařazovali nesmírně těžké pasáže zejména do kopce, ale i ve sjezdech. To všechno kladlo na závodníky obrovské nároky. Neztratili jsme se, pravidelně jsme bodovali a držíme krok s těmi nejlepšími týmy. Dokonce včetně těch, které mají oproti nám nesrovnatelně lepší podmínky ohledně možností přípravy nebo nákupu materiálu.“

Pavel Sehnal.

XII. sezónu Visma Ski Classics tvořilo 13 závodů, které až na výjimky probíhaly každý týden od 18. prosince 2021 do 9. dubna 2022.
„Ukázalo se, že máme skvěle natrénováno,“ hodnotí s odstupem Pavel Sehnal. „Nejvíce bodů pro tým získala finská závodnice Heli Heiskanen, se kterou spolupracujeme již druhým rokem. Objela všechny závody bez výjimky, a nakonec se dostala do první desítky celkového hodnocení. Být osmá je v té obrovské konkurenci, která ve Visma Ski Classics stále narůstá, skvělý výsledek.“

Ovšem slova obdivu si podle Pavla Sehnala zaslouží především legenda českého běžeckého lyžování Stanislav Řezáč, kterému je 49 let. Ten byl z českých závodníků nejlepší (28.).
„Vy víte o někom dalším, třeba i v jiném sportu – tedy kromě Jaromíra Jágra – kdo se dvaadvacet let drží ve světové špičce? Já ne a musím před Standou znovu smeknout. Pravidelně se přetahoval o dres nejlepšího veterána s fenomenálním Norem Andersem Auklandem a i když byl nakonec ve veteránech druhý.“

Stanislav Řezáč se netají tím, že souboj s Auklandem, stejně jako možnost zazávodit si v úvodním prologu seriálu se synem Alešem, je pro něj motivací pokračovat.
„Nechci ještě končit, na další sezónu se připravím co nejlépe, rád bych si ji užil a odevzdal maximum,“ říká. „V uplynulé sezóně jsem se dokonce cítil nejlépe za kariéru a nebýt smolných zranění ramene a kostrče, o kterých jsem veřejně nemluvil, byl bych ještě úspěšnější.“

Vzrůstající renomé týmu dokazuje také ochota kvalitních závodníků spolupracovat. Během uplynulé sezóny tak v dresu Slavia pojišťovna Sport Teamu vedle dalších českých závodníků (Michal Vank, Karel Znojemský) nastoupila historicky nejúspěšnější česká závodnice Kateřina Smutná (jela Jizerskou 50 a v plánu byla také další spolupráce, kterou však překazily zdravotní komplikace), finští závodníci Jesper West a Lauri Lepistö, či britský reprezentant James Clugnet.
„V tomto trendu spolupráce se špičkovými závodníky chceme příští sezónu určitě pokračovat,“ konstatuje Pavel Sehnal a připomíná, že hlavním posláním Slavia pojišťovna Sport Teamu není závodit, ale inspirovat širokou veřejnost ke zdravému pohybu. „Ani nevíte, jak jsme byli po dvou covidových letech rádi, že vidíme diváky podél trati.“

Co říkají závodníci

Heli Heiskanen má radost z výborných výsledků v prestižních závodech, např. Vasův běh (10.) nebo Reistadlopet (12.).

„Jsem šťastná, že v konečném pořadí čtyř nejprestižnějších závodů Vismy, tzv. Grandclassics, jsem skončila šestá. Celkově pak osmá. Kdyby mi to řekl někdo před sezónou, brala bych to. Zároveň ale vím, že mám rezervy a několikrát mi nejely úplně dobře lyže, což se na výsledcích podepsalo. Ale to je sport.“

Stanislav Řezáč si cení pozice nejlepšího českého závodníka v seriálu.

„Prosadit se ještě výš, to je stále těžší. Přibývá konkurence se skvělým sportovním vybavením a dokonalou fyzičkou. Jsem rád za některé dílčí výsledky, desáté místo na Tartu Maratonu byla pecka, povedla se mi i Jizerská 50 – za to jsem byl před domácím publikem moc rád. Mrzel mě hlavně nezaviněný pád na Vasově běhu, kde jsem byl opravdu dobře připravený. A musím říct, že mě nadchnul Reistadlopet, na kterém jsem startoval úplně poprvé v kariéře.“

Tereza Hujerová konstatuje, že letošní sezóna byla na rozdíl od té minulé hodně dlouhá.

„Něco se povedlo víc, něco vůbec. Konkurence se opět rapidně navýšila. Startovní pole je velmi vyrovnané, takže je těžší dosáhnout na výsledek třeba v top 20. Pro mě byly nejpovedenějšími závody asi La Diagonela, domácí Jizerská 50 a nedávný Arefjallsloppet.“


Tisková zpráva ke stažení zde